![](https://i0.wp.com/www.kosmosnf.gr/wp-content/uploads/2019/04/laikh-syspeirwsh-galatsi-2-e1556085455299.jpg?resize=600%2C337&ssl=1)
Διαβάζω συχνά στο 902.gr ότι ο τάδε υποψήφιος δήμαρχος έκανε περιοδεία στα ΚΑΠΗ, στην Υπηρεσία Καθαριότητας κλπ.
Βγάζει μάτι το λάθος· ας αναλυθεί το ρήμα περιοδεύω, η λέξη περιοδεία – για επίσκεψη πρόκειται, όχι για περιοδεία…
Η περιοδεία, το περιοδεύω, έχει σχέση με τον δρόμο,με τίποτα άλλο – και εκεί δοκιμάζεται η ικανότητα του υποψηφίου, το ταλέντο του να προκαλέσει το πολιτικό ενδιαφέρον, να συγκεντρώσει κόσμο γύρω του να τον ακούσει, να συζητήσει, να τον πείσει αυτόν τον κόσμο στον ένα ή στον άλλο βαθμό…
Κώστας Π. Παντελόγλου