![](https://i0.wp.com/www.kosmosnf.gr/wp-content/uploads/2017/01/gorky-300x300.jpg?resize=300%2C300)
Δεν ήταν μόνο ποιητής, όπως ο αδελφός του Άγγελος Σημηριώτης που είχε εγκατασταθεί στη γειτονική μας Νέα Ιωνία, ήταν και μεταφραστής έργων της παγκόσμιας λογοτεχνίας, μαζί και της ρώσικης λογοτεχνίας – ο λόγος για τον δικό μας Γιώργη Σημηριώτη, υποψήφιο μαζί με τον Πλούταρχο Στεφανίδη στο ψηφοδέλτιο Εργατών-Αγροτών του συνοικισμού μας στις κοινοτικές εκλογές της 11ης Φεβρουαρίου 1934, τις πρώτες μετά την απόσπαση της Νέας Φιλαδέλφειας από τον Δήμο Αθηναίων, στον οποίο μέχρι τότε ανήκε.
Ο Γιώργης Σημηριώτης είχε μεταφράσει και έργα του Μαξίμ Γκόρκι. Πιο συγκεκριμένα είχε μεταφράσει τα ακόλουθα:
- Ο αναγνώστης, Εκδόσεις Κοροντζής, Αθήνα 1978, σελ. 80 (σε συνεργασία με τον Κ. Μιλτιάδη)
- Πρώτη αγάπη, Εκδόσεις Κοροντζής, Αθήνα 1976, σελ. 138
- Η φυλακή, Εκδόσεις Κορντζή, Αθήνα 1977, σελ. 199
Κώστας Π. Παντελόγλου